Поправка акумулатора у аутомобилу - како то учинити?

Аутор: Laura McKinney
Датум Стварања: 1 Април 2021
Ажурирати Датум: 14 Може 2024
Anonim
НЕ ВЗДУМАЙ снимать аккумулятор с машины. Делай это ПРАВИЛЬНО !
Видео: НЕ ВЗДУМАЙ снимать аккумулятор с машины. Делай это ПРАВИЛЬНО !

Садржај

Може бити фрустрирајуће када акумулатор у вашем аутомобилу дуго не пуни.

То може створити проблеме приликом јутарњег стартовања аутомобила. Већина аутомобилских батерија састоји се од олова и киселине.

За стварање наелектрисања користе хемијске реакције између киселине. Недостатак је у томе што се временом сумпор акумулира на терминалима, што спречава безбедно функционисање батерије.

Препоручује се поправка акумулатора у аутомобилима највише пет до шест пута. Батерије се истроше и морају се заменити након неколико година.

Како извршити поправку акумулатора у аутомобилу

1. Проверите напон

Очитани напон на вашој батерији одређује да ли се батерија може поправити. Напуните батерију пуњачем за аутомобиле и оставите је да мирује неколико дана. Ако је у реду, требало би да очитате напон од 12-13 волти. Међутим, најлакши начин да проверите батерију је испитивач акумулатора или испитивач оптерећења акумулатора.

2. Очистите терминале

Као што је горе поменуто, накупљање сумпора на оловним плочама утиче на способност батерије да испоручује пуњење. Уклањање ове корозије први је корак у обнови. Можете направити сопствени раствор за чишћење тако што ћете направити смешу од 2 дела соде бикарбоне и 1 дела воде. Мешајте раствор у пасту и трљајте ступове четкицом за зубе док сипате раствор на стубове.


То би требало да радите у рукавицама, јер је киселина и даље реактивна. У ситуацијама када приметите прекомерну корозију, можете користити челичну вуну или брусни папир од 300 зрна да бисте уклонили сумпор са стубова.

3. Замените стару киселину

Добра батерија треба да има вредност око 12,6 волти. Вредности између 10 и 12 волти значе да можете поправити батерију, али испод 10 волти губите време. Треба да уклоните стару киселину из батерије и замените је тако да можете мерити 12,6 волти. Уклоните шрафцигер за уклањање поклопаца батерија.

Много новијих батерија нема поклопце за поновно пуњење! Ако је киселина преслаба, морате заменити батерију!

Држите у близини канту у коју можете да наточите садржај батерије. Већина батерија има између две и шест капа. Ставите чепове на сигурно место тако да не изгубите ниједну. Пазите да киселина не дође у контакт са вашом одећом или руком. Ако случајно нешто просуте, употребите сода бикарбона да бисте неутралисали ефекат.


4. Ремонт

акумулатор

Кључни корак у поправљању батерије је употреба електролита за допуњавање празних ћелија батерије. Овај електролит је комбинација дестиловане воде и соли Епсома. Излијте садржај на ћелије батерије, али их немојте затварати поклопцима. То би требало да омогући преливање електролита током пуњења.

Ако као електролит користите Епсом сол, морате је мешати у омјеру један део Епсом соли и један део дестиловане воде. Друга алтернатива је бакар сулфат.

5. Напуните батерију

Ово је последњи корак и најдужи. Да бисте батерију потпуно напунили, требало би да очекујете време пуњења од 24 до 36 сати, у зависности од брзине пуњења пуњача. Ово зависи од пуњача батерија који раде са 2 до 12 ампера. Током пуњења, уверите се да је негативни прикључак повезан са црном жицом пуњача акумулатора. Провером очитавања напона можете утврдити да је батерија потпуно напуњена. Ово би требало да износи приближно 12,42 волта, у зависности од пуњача.


Савети за одржавање батерије у добром радном стању

Годишњег одржавања

Увек држите акумулатор аутомобила напуњеним. Нисконапонска батерија ће оштетити аутомобил при хладнијим температурама. Користите пуњач за одржавање једном месечно како бисте осигурали да се акумулатор вашег аутомобила увек пуни.

Не морате чекати док се батерија аутомобила потпуно не испразни да бисте је поправили. Како се кристали сулфата формирају око терминала батерије, то ће ометати њихову способност ефикасног рада. То је зато што оловни сулфат омета електрични отпор на прикључцима акумулатора.

Што више користите батерију са овим сулфатом, то се више погоршава. Регенератор батерије ће то спречити. Такође можете очистити терминале батерије неким раствором кокса или соде бикарбоне.

Проверите ниво воде у батерији

Ако имате старију батерију са поклопцима за пуњење, саветује се да се ниво воде у батерији проверава сваких пет до шест месеци. За батерије са мокрим ћелијама, ниво воде у ћелијама треба да додирује готово дно рупе за пуњење. Ако је ниво низак, користите левак за доливање мало дестиловане воде док се не напуни. Избегавајте прекомерно попуњавање ћелије.

Очистите терминале батерије сваких 6 до 8 месеци

Прикључци батерије могу постати лоши проводници ако су напуњени оловним сулфатом. Да бисте их очистили, пажљиво уклоните прикључке батерије. Помешајте раствор дестиловане воде и прашка за пециво. Користите четкицу за зубе да бисте уклонили корозију. Очистите подручје дестилованом водом. Након чишћења, премажите стубове машћу како бисте спречили даљу корозију или рђу.

Проверите напон акумулатора

Неопходно је да редовно проводите испитивања напона акумулатора кад год сервисирате аутомобил. То се може урадити и раније ако утврдите да батерија није толико снажна као раније. Типична батерија треба да има напон између 12,4 и 12,6 волти.

Прегледајте изолатор

Немају сви аутомобили изолаторе батерија. Они су ту да заштите батерију од високих температура испод поклопца мотора, што може брзо исушити батерију. Проверите да ли је изолатор оштећен и одмах замените истрошени изолатор.

Однесите батерију на редовно одржавање

Након сваких 6.000 миља или 6 месеци, важно је да батерију однесете код овлашћеног механичара на преглед. То можете учинити код куће, али већина гаража има опрему која није доступна уобичајеним власницима аутомобила.

Закључак

Батерија је важна компонента за рад електричних уређаја у аутомобилу. Будући да је већина батерија оловно-киселинске, оне временом губе наелектрисање. Стубови могу постати лоши проводници пуњења услед стварања сулфата. Да бисте обновили батерију, морате да користите раствор Епсом соли и дестиловане воде да бисте напунили ћелије батерије. Стезаљке батерије могу се очистити раствором прашка за пециво и дестилованом водом. За чишћење стубова користите четкицу за зубе. Редовно проверавајте напон акумулатора на знакове неисправности.