Да ли морате да користите моторно уље произвођача?

Аутор: Laura McKinney
Датум Стварања: 1 Април 2021
Ажурирати Датум: 17 Може 2024
Anonim
8 инструментов в Excel, которыми каждый должен уметь пользоваться
Видео: 8 инструментов в Excel, которыми каждый должен уметь пользоваться

Садржај

Прво што треба да сазнате након куповине новог аутомобила је коју врсту уља произвођач препоручује.

Уље се класификује на основу вискозности, која је у лаичком смислу његова дебљина. Уље је неопходно за несметан рад мотора. Она циркулише из пумпе за уље, где је под притиском, кроз мотор.

Уље ће циркулирати кроз мотор и лежајеве док хлади и подмазује мотор. Затим улази у резервоар за уље где се складишти и хлади. Током овог процеса уље је загађено нуспроизводима мотора и прљавштином. На дну посуде за уље често се ствара муљ. Уље има јантарну боју, али ће након даљње употребе постати црно.

Када користи одређена уља, возило постиже своје оптималне перформансе. Можете користити синтетичка или минерална моторна уља. Свако од ових уља има своје предности и недостатке. Будући да су произвођачи ти који су развили мотор, препоручљиво је следити њихове препоруке.


Неправилно моторно уље ће контаминирати ваш мотор и смањити његову ефикасност. Ако имате моћан аутомобилски мотор, можете да користите врхунско моторно уље.

Да ли морате да користите моторно уље произвођача?

Увек се препоручује употреба моторног уља произвођача ако је аутомобил нов и ако желите задржати гаранцију аутомобила. Међутим, ако купујете моторно уље са резервних делова, уверите се да уље испуњава спецификације произвођача за моторно уље.

Многи произвођачи аутомобила користе трагове у свом моторном уљу. Овим алатом за праћење произвођач може у случају квара мотора проверити да ли је моторно уље које препоручује ваш мотор. Наравно, није често да то провере, али у новом аутомобилу са скупим трошковима поправке вашег мотора то би могли да учине.


Ако користите моторно уље различито од оног наведеног у овој ситуацији, може вам се одбити плаћање за нови мотор. Ако имате старији аутомобил без гаранције, можете да купите моторно уље другог произвођача, али увек је најбоље да се уверите да је компатибилно са спецификацијама произвођача моторног уља.

ПОВЕЗАНО: Шта све САЕ заступа у моторном уљу?

1. Адитиви / детерџенти / дисперзанти

Моторна уља се разликују по врсти додатих адитива. Аутомобили су дизајнирани за рад под одређеним климатским условима; на пример, постоји једна врста уља која није погодна за употребу у изузетно хладним или врућим временским условима. Прљавштина такође може довести до тога да заптивке раде неефикасно. С тим у вези, детерџенти се додају у моторно уље како би се спречило стварање наслага прљавштине.

Адитиви помажу моторном уљу да функционише под различитим климатским условима, док детерџенти спречавају таложење рђе у металним деловима. У неким случајевима реагују са компонентама нечистоће и растварају их.


Последње компоненте моторног уља су дисперзанти. Уљни филтер је пресудан за уклањање загађивача из уља. Када се муљ слегне на дно, биће тешко уклонити га. Дисперзанти реагују са нечистоћама и суспендују смешу тако да их филтер за уље може пажљиво уклонити.

Свака од врста моторног уља означава да ли садржи један од три типа. Неки се, међутим, на тржишту продају толико високо у погледу ефикасности да када се додају у аутомобил само разочарају.

ПОВЕЗАНО: 6 узрока који моторно уље мирише на гас

2. Перформансе

Власници аутомобила такође су на раскрсници у томе како постављање мотора утиче на перформансе. У већини аутомобила мотор је напред, а задњи део има пртљажник. Конфигурација аутомобила зависи од тога како су постављени точкови и да ли је то аутомобил са погоном на предње или задње точкове.

Локација мотора утиче на перформансе, стога је врста уља која је употребљена важна. Многи спортски аутомобили имају задњи мотор. Овакав распоред мотора резултира већом снагом кочења и убрзањем. Већина тежине аутомобила је позади и аутомобилу ће можда требати значајна количина силе да би тежину аутомобила гурнуо напред.

3. Интервал замене

Већина људи живи под митом да вам је потребна замена уља на сваких 3.000 миља. Али мотори постају ефикаснији и заправо могу прећи више од 8.000 миља без промене уља. У ствари, већина аутомобилских стручњака саветује сталне промене уља. Разлог зашто сви верујемо да би требало да мењамо уље након 3.000 миља је тај што су произвођачи покушали да пласирају своје производе да би нас натерали да верујемо да је то случај.

Већина власника аутомобила ретко или никад не прочита упутства произвођача. Уместо тога, следе налепницу која је нанета током последње замене уља. Мотори су постали ефикаснији, што значи да возач има мање утицаја на потрошњу моторног уља.

4. Дуготрајно моторно уље

Већина произвођача аутомобила недавно је предложила да се замена уља изврши након 7.500 или 10.000 километара. На неким моделима, попут Јагуара, промена уља може се обавити након 15.000 километара. Међутим, требало би да га промените раније ако утврдите да цури.

Цурење уља може проузроковати да се метални делови вашег аутомобила трљају једни о друге, узрокујући велико трење. Ово трење није добро јер генерише пуно топлоте и троши металне компоненте.

Синтетичка моторна уља су даље померала границе колико често треба да мењате моторно уље; неки предлажу замену уља тек након сваких 10.000 миља.

Како вискозност уља утиче на перформансе

У покретним деловима мотора обично има места за уље и то спречава њихов међусобни контакт. Ако се то деси, ствара се трење и топлота и делови се брже троше.

Вискозност је термин који се користи за описивање дебљине уља. Интеракција између покретних металних делова аутомобила мери се толеранцијом. Ако делови имају високу толеранцију, то значи да су врло близу један другог. Ова врста мотора се налази у аутомобилима високих перформанси. У другим аутомобилима имате мање толеранције, што значи да је удаљеност већа и имате слободног простора за одабир моторног уља које ћете користити.

Свака врста моторног уља има спецификацију вискозности. Ако купите погрешну врсту, метални делови ће се брусити једни о друге, узрокујући трење и накнадно кидање. Постоји универзални индустријски стандард за мерење вискозности уља. За правилну врсту моторног уља потражите приручник произвођача.

Закључак

Важно је да следите упутства произвођача пре следеће замене уља. Како је произвођач тај који је направио мотор, он зна вискозност уља и зна који је тип најбољи за подмазивање. Савремена моторна уља су дизајнирана да буду ефикаснија и трају дуже. Уместо уобичајене промене уља након 3.000 миља, неке врсте уља и даље се могу користити након 10.000 миља.

Власници аутомобила би требало да провере у упутству за аутомобил замену уља уместо уобичајене сервисне налепнице. Савремена синтетичка моторна уља имају строжу толеранцију, што смањује вероватноћу међусобног контакта металних делова. Такође су добре за заштиту мотора од хабања и топлоте. Већина власника аутомобила их преферира.